Příběhy

David

Davidův příběh je příběh s dobrým koncem. Nebo možná začátkem. Záleží na úhlu pohledu.

David je na první pohled sympatický mladý muž. Působí sebejistě, je hovorný, emotivní. Teprve, když se s ním lépe seznámíte, narazíte také na jiné stránky jeho projevu – nejistotu, obavy, určitou osamocenost a jakousi ztracenost.
David pochází z malé vesnice na periferii města. Je z úplné rodiny, má staršího bratra, se kterým si rozumí a s rodiči je také v neustálém kontaktu. Teď je mu 32 let, je krátce ženatý, má přitažlivou ženu a půvabnou tříletou holčičku. Má dobrou stabilní práci se slušným výdělkem a dobrými vztahy na pracovišti. Je aktivní sportovec; ve sportu nachází nejenom radost, ale i dobré kamarády.
Na první pohled život, který bychom Davidovi mohli přát i závidět.

Davidovi ale jedna podstatná věc chybí – vnitřní klid pro to, aby si tento svůj život mohl užít a hlavně prožít. David totiž už od svých jednadvaceti let intenzivně hraje. V nedávných letech už jenom prohrával.
Pak přišel strach, že prohraje všechno, co má a ze všeho nejvíc, že prohraje své vztahy.

Všechno začalo naprosto nevinně v době, kdy studoval vysokou školu. David jako člověk s vrozenou inteligencí a citem pro čísla byl – inspirován svými vrstevníky – fascinován možnostmi jak získat co nejlevnějším a nejvynalézavějším způsobem peníze. Počáteční výhry na „klasických automatech“ a v pokeru byly velmi příjemným zpestřením jeho rozpočtu. Později se ale dostal k vyšším částkám a zajímavějším a komplikovanějším možnostem hraní – do světa internetu a online sázek. Tento svět mu umožňoval příležitosti vyšších a zajímavějších kurzů, umožnil mu ovládat jej odkudkoli z počítače nebo mobilu. Zároveň však narůstala potřeba tajit svoji vášeň před ostatními, zejména před rodinou.

David přestal vyhrávat tak, jak si plánoval a začal si proto pro hraní půjčovat. Půjčky maskoval různými potřebami domácnosti nebo „výhodnými investicemi“. Snažil se přitom úzkostlivě vyhnout možnosti půjčit si u někoho blízkého.
Přitom cítil, že vzniká stále větší napětí mezi nutkavostí a potřebou sázet na jedné straně a nutností vše tajit na straně druhé. Velmi jej také skličovalo, že to, co prožívá, se v jeho očích velmi vzdaluje vlastní představě Davida jako dobrého manžela, otce, člověka. Tato dvojí „hra“ a dvojí viděné sebe sama ho velmi vyčerpávala, propadal zoufalství a napadala ho řada různých možností, jak se ze „hry“ dostat ven. V tuhle chvíli to ale už nějak nešlo a některých nápadů na řešení se velmi obával.

Pod velkým tlakem si David jednou ulevil před svým dobrým kamarádem, kterému bezmezně věřil. Ten ho motivoval k tomu, aby vyhledal odbornou pomoc.

David je druhým rokem v terapii. Za tu dobu si mnohým prošel. Byl nucen „sáhnout si“ na realitu, ve které se ocitl. Byl také nucen vrátit se v historii zpět a pochopit své motivy, pochopit Davida „tehdy“, aby mohl pomoci Davidovi „teď“.
Velké úsilí vyžadovalo unést dobu, kdy všechny tajnosti pro Davidovy blízké padly. Davidovo manželství bylo na pokraji krachu. David sám se v tom čase ocitl ve víru pocitů viny a nutkání hrát bylo opět velmi silné. Po krátké hráčské epizodě však opět získal pevnou půdu pod nohama a manželství, byť dodnes velmi křehké, otřes vydrželo. Davidovi tím zůstala v životě nesmírně důležitá opora. Dnes si váží všech chvil, které se svou ženou a dcerou tráví.
Zkrocení dluhů je dodnes tématem. David je v počátku oddlužení. Pro něj samotného i celou rodinu tento proces představuje zátěž, ale zároveň naději, že osvobození v závěru insolvence bude reálným koncem jeho závazků.

(MP)


 • Žďár nad Sázavou
 • budova Spektra, Žižkova 300/16
 • Mgr. Anna Buchtíková
 • vedoucí poradny
 • +420 602 288 420
 • anna.buchtikova@kolping.cz
 • Havlíčkův Brod
 • Rolnický dům, 4. patro, Nádražní 397
 • Martin Prášek, DiS
 • +420 601 542 403
 • martin.prasek@kolping.cz

Provozovateli jsou Kolpingovo dílo České republiky z.s.; Diecézní charita Brno, Oblastní charita Jihlava; Diecézní charita Brno, Oblastní charita Třebíč

GDPR


Žďár nad Sázavou: Mgr. Anna Buchtíková, vedoucí poradny, 602 288 420, anna.buchtikova@kolping.cz
Jihlava: Bc. Martina Věžníková, 739 354 990, martina.veznikova@jihlava.charita.cz
Třebíč: Monika Večeřová, 730 529 712, monika.vecerova@trebic.charita.cz
Havlíčkův Brod: Martin Prášek, DiS, 601 542 403, martin.prasek@kolping.cz
Koordinátor vzniku Poradny: Josef Soukal, 608 816 721, josef.soukal@kolping.cz
Podporují nás: